PROTOKÓŁ Nr 18/06

z dnia 30 maja 2006 r.

ze wspólnego posiedzenia Komisji :


Rozwoju Gospodarczego i Budżetu

Mienia Komunalnego , Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego



W posiedzeniu uczestniczyło 10 radnych będących członkami tych komisji.

Nieobecny 1 radny ( Zygmunt Skupień ) lista obecności - załącznik nr 1 do protokółu


Spoza członków Komisji w posiedzeniu udział wzięli:


1. Pan Józef Pękała - Wójt Gminy

2. Pan Zbigniew Prucnal - Kierownik Referatu Budownictwa i Gospodarki

Komunalnej

oraz radni :

3. Pan Eugeniusz Tomas - Przewodniczący Rady Gminy

4. Pan Brunon Pyrchała - radny


Zawiadomienie o posiedzeniu Komisji umieszczono na stronie BIP Urzędu Gminy w Godowie oraz wywieszono na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy - załącznik nr 2 do protokołu.


Pan Henryk Klyszcz - Przewodniczący Komisji Mienia Komunalnego, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego dokonał otwarcia wspólnego posiedzenia komisji. Powitał gości i członków posiedzenia. Przedstawił porządek posiedzenia.


Porządek posiedzenia :

    1. Analiza potrzeb w zakresie melioracji rowów w Gminie Godów.

    2. Plan propozycji prowadzenia robót melioracyjnych wg zgłoszonych potrzeb przez sołtysów.

    3. Informacja o postępie robót inwestycyjnych przyjętych do planu na 2006 rok
      - budowa sali gimnastycznej w Godowie,

- budowa kanalizacji sanitarnej na terenie gminy,

- bieżące remonty i inwestycje w poszczególnych sołectwach

4. Sprawy bieżące.


Porządek posiedzenia został przyjęty jednogłośnie, ilość głosów za -10

Przewodniczący Komisji zaproponował, aby w pierwszej kolejności omówić tematy zaproponowane przez Komisję Mienia Komunalnego, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego ujęte w porządku obrad w punkcie 1 i 2.


Ad 1.

Pan Zbigniew Prucnal- Kierownik Referatu Budownictwa i Gospodarki Komunalnej poinformował, że temat dotyczący melioracji i czyszczenia rowów miał być realizowany przez osoby zatrudnione do prac społecznie użytecznych. Okazało się, że do tych prac zgłaszają się najczęściej kobiety. Aby rozwiązać ten problem zwiększono ilość pracowników etatowych brygady gospodarczej z 10 do 13 osób i 3 osoby będą to zadanie realizować. Pracy jest bardzo dużo i w pierwszej kolejności będą wykonywane roboty w miejscach gdzie rowy są zarośnięte, zanieczyszczone oraz przy dużej ilości opadów brak przepływu wody. Sołtys w danym sołectwie będzie nadzorował wykonanie powyższych prac.


Radna Ewa Gąsior stwierdziła, że na terenie naszej gminy są osoby, które nadal wpuszczają bezpośrednio ścieki do przydrożnych rowów. Zapytała w jaki sposób można zapobiec takim zajściom?.


Pan Zbigniew Prucnal poinformował, że jeżeli takie zajście zostanie zgłoszone w Urzędzie Gminy, a pracownicy straży miejskiej potwierdzą zaistniały fakt, to w stosunku do tych osób zostaną wyciągnięte konsekwencje karne.


Przewodniczący Komisji - przy opracowywaniu regulaminu dotyczącego utrzymania czystości i porządku na terenie naszej gminy była mowa o programie gdzie będzie prowadzona ewidencja gospodarstw domowych wywożących nieczystości, zapytał czy gmina zakupiła już takie oprogramowanie ?.


Pan Wójt poinformował, że uchwała dotycząca utrzymania czystości i porządku na terenie naszej gminy została uchylona przez Nadzór Prawny w Katowicach. Obecnie trwają prace związane z poprawą regulaminu. W związku z tym nadal zbierane są oferty dotyczące oprogramowania.

Ad 2.

Przewodniczący Komisji zapytał od kiedy planuje się rozpoczęcie robót melioracyjnych na terenie gminy ?.


Pan Zbigniew Prucnal poinformował, że w każdym sołectwie zostało zgłoszonych bardzo dużo robót melioracyjnych i w miarę możliwości prace te będą realizowane. Kolejność robót na bieżąco jest uzgadniana z sołtysem danego sołectwa .

Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę , że jeżeli rów w Skrbeńsku przy ulicy Piotrowckiej w kierunku basenu nie zostanie w odpowiednim czasie wyczyszczony, to przy dużej ilości deszczu może dojść do zamulenia przepustów.


Radna Lidia Folwarczny - swego czasu weszła w życie ustawa na podstawie której właściciele gruntu zajętego pod rów przydrożny mieli możliwość dokonania wszelkich uregulowań prawnych z zaistniałej sytuacji oraz odebrania należnego im odszkodowania. Zapytała jeżeli ktoś prawnie nie uregulował zaistniałej sytuacji, kto jest właścicielem tego gruntu oraz do kogo należy koszenie i czyszczenie rowu przylegającego do jego posesji ?.


Pan Zbigniew Prucnal poinformował, że do końca grudnia 2005 roku właściciele tych nieruchomości mieli możliwość skorzystania z zapisów tej ustawy, jeżeli tego nie uczynili to w chwili obecnej nie ma takiej możliwości. Natomiast koszenie i czyszczenie tych rowów należy do Powiatowego Zarządu Dróg.


Tematy zaproponowane przez Komisję Rozwoju Gospodarczego i Budżetu




Ad 3.


Pani Ewa Gąsior Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu poprosiła o informację dotyczącą budowy hali widowiskowo – sportowej przy Szkole Podstawowej w Godowie ?.


Pan Zbigniew Prucnal poinformował, że w dniu 13.06.br. odbędzie się przetarg na wykonanie robót ziemnych (fundamentów) oraz przełożenie linii teletechnicznej (elektrycznej i gazowej). Zakończenie powyższych robót przewiduje się do końca 30 sierpnia 2006 r.


Pan Wójt poinformował, że pozostało dwa tygodnie do przetargu, a wśród wykonawców nie ma dużego zainteresowania tym tematem.

Firma z Wrocławia przystąpiła do kompletowania wniosku o pozyskanie środków unijnych na budowę hali w Godowie oraz budowę drogi do terenu „Pól Gołkowickich”.


  • budowa kanalizacji sanitarnej na terenie gminy


Pani Ewa Gąsior zapytała jaki będzie koszt podłączenia gospodarstwa do głównej sieci kanalizacyjnej ?, czy ten temat będzie w 100% realizowany przez mieszkańców?.


Pan Zbigniew Prucnal poinformował , że 24 lipca br. odbędzie się przetarg i po jego rozstrzygnięciu będzie wiadomo jaki będzie koszt podłączenia gospodarstwa do sieci kanalizacji. Przykanaliki nie są włączone w projekt i w związku z tym koszt ich podłączenia będzie pokrywał mieszkaniec.


Pani Ewa Gąsior stwierdziła, że w lutym br. na sesji Rady Gminy Pan Pilarski prowadząc prezentację multimedialną w tym temacie poinformował, że w lipcu br. mają rozpocząć się pierwsze wykopy, zapytała co spowodowało, że ten termin został przesunięty w czasie ?.


Pan Wójt poinformował, że jest to niezależne od gminy, ponieważ dokumentacja na budowę kanalizacji sanitarnej jest bardzo dokładnie weryfikowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i dopiero po jej zatwierdzeniu można rozpocząć roboty w terenie.


  • remonty cząstkowe dróg i prowadzone inwestycje drogowe na terenie gminy


Pan Zbigniew Prucnal poinformował , że w 2006 roku będą prowadzone następujące prace remontowe dróg:


Gołkowice:

  • 9 czerwca br. odbędzie się przetarg na budowę odgałęzienie ulicy Borowickiej.

Obecnie nie prowadzi się żadnych prac remontowych, ponieważ w pierwszej kolejności będą realizowane prace związane z budową sieci wodociągowej,

  • odbyło się przekazanie placu budowy pod kontynuację budowy chodnika przy ulicy 1 Maja w kierunku Moszczenicy.


Godów

  • w trakcie realizacji budowa drogi- odgałęzienie ulicy Olszyńskiej za dworcem PKP.




Skrzyszów

  • odgałęzienie ulicy 1 Maja (połączenie Godowa ze Skrzyszowem) - w najbliższym czasie rozpoczną się prace remontowe na tym odcinku drogi .

  • zostanie ogłoszony przetarg na kontynuację budowy chodnika przy ulicy 1 Maja w kierunku Godowa oraz budowa małego odcinka chodnika od przystanku PKS w kierunku szkoły.


Na wiadukcie w Skrzyszowie Policja i PZD nie wyraziły zgody na ograniczenia ruchu na tym odcinku drogi. Ponadto poniżej wiaduktu równolegle do ulicy 1 Maja biegnie droga, którą należy utwardzić oraz wokół niej uporządkować teren. Temat będzie realizowany w najbliższym czasie.


Łaziska

  • został ogłoszony przetarg na budowę kanalizacji deszczowej przy ulicy Kopernika,

  • zakończono remont chodnika przy ulicy Powstańców Śl. Temat realizowany w całości przez PZD.


Krostoszowice:

  • w trakcie realizacji odgałęzienie ulicy Morcinka


Skrbeńsko

  • połączenie ulicy Zielonej z ulicą Zimne Doły temat w trakcie realizacji,

  • PZD rozpoczęło prace związane z budową chodnika przy ulicy Piotrowickiej.


Na terenie Gminy rozpoczęto remonty cząstkowe dróg. Ze względu na ciągłość opadów prace remontowe nie są realizowane zgodnie z założeniami.


Radna Lidia Folwarczny zwróciła uwagę, że od pewnego czasu w Skrzyszowie na ulicy 1 Maja prowadzony jest remont drogi. Wykonano wycinki w asfalcie, niektóre mają ~1 m wielkości, pada deszcz w wyciętych dziurach stoi woda, jadąc ulicą 1 Maja nie widać żadnego ustawionego znaku ostrzegawczego„ roboty drogowe” lub znaku ograniczającego prędkość. Poprosiła o interwencję w tym temacie.


Pan Zbigniew Prucnal zobowiązał się , że powyższe uwagi zgłosi do PZD.


Radny Jarosław Sauer uważa, że firma która wykonuje remont ulicy Morcinka w Krostoszowicach jest niezbyt solidna. Jego zdaniem ilość wyłożonej podbudowy pod asfalt jest nie wystarczająca i po pewnym czasie może okazać się, że asfalt zacznie się łamać. Ponadto zwrócił uwagę, aby rozwiązać temat dotyczący odprowadzenia wody deszczowej z drogi, ponieważ na tym terenie znajdują się tzw. kurzawy i przy dużej ilość opadów woda może stać na drodze.

Pan Zbigniew Prucnal poinformował, że uwagi dotyczące podbudowy drogi zostały już zgłoszone do PZD. Odbioru robót jeszcze nie było więc w chwili obecnej trudno mówić o nieprawidłowościach. Wzdłuż drogi jest ułożony drenaż, który będzie spełniał swoją funkcję, ale może być problem z odprowadzeniem spływającej wody do studzienek .


Radny Michał Ambroziak zapytał czy na drogach gminnych jedna i ta sama firma wykonuje remonty? , czy firma została podzielona: jedna wycina dziury , natomiast druga lepi je ?, jaki jest termin zakończenia prac remontowych na drogach?.


Pan Zbigniew Prucnal poinformował, że wszystkie roboty remontowe na drogach wykonywane będą przez jedną firmę, która wygrała przetarg. Przed rozpoczęciem robót dokonano objazdu wszystkich dróg w naszej gminie. Wykonano nacięcia w asfalcie i jeżeli pozwolą warunki atmosferyczne temat będzie realizowany. Termin zakończenie robót do końca czerwca br.


Ad 4

Radny Michał Ambroziak zapytał jak zakończyła się sprawa sporna dotycząca dojazdu TIREM do posesji Państwa Mierzwa i Tekieli ?.


Pan Zbigniew Prucnal poinformował, że jest to spór między sąsiedzki, więc gmina nie powinna brać w nim udziału. Tereny, które zamieszkują Państwo Mierzwa i Tekieli w planie zagospodarowania przestrzennego gminy należą do zabudowy budownictwa jednorodzinnego, więc istniejąca droga winna służyć tym mieszkańcom jako droga dojazdowa od ich posesji.


Pan Wójt - patrząc na sprawę ze strony prawnej gmina nie musi czynić żadnych kroków i starań związanych z poszerzeniem istniejącej drogi. W spór próbowano wciągnąć gminę, aby załatwić ciągnące się od wielu lat sprawy sporne pomiędzy sąsiadami.

Radny Jarosław Sauer poinformował, że w związku z planowanym poszerzeniem ulicy Wodzisławskiej w Krostoszowicach zebrano zgody od mieszkańców na jej poszerzenie. Planowano, że ulica zostanie poszerzona od strony prawej, ale po spotkaniu z przedstawicielami PZD okazało się, że po stronie lewej jest dużo miejsca więc jest możliwość jej poszerzenia. Właściciele gruntu przylegającego do tej ulicy wyrazili zgodę na jego odstąpienie. Pojawił się problem, ponieważ dwóch właścicieli nie potrafi wskazać kamieni granicznych, zapytał czy jest możliwość, aby urząd zlecił geodecie odnalezienie kamieni granicznych ?.


Pan Wójt poinformował, że ulica Wodzisławska jest drogą powiatową, więc ten problemem powinien zostać rozwiązany przez PZD.


Radny Henryk Klyszcz zapytał – na ostatniej sesji Rady Gminy została podjęta uchwała w sprawie zobowiązania przedstawicieli Gminy Godów do głosowania nad uchwałą wnioskującą o rozwiązanie MZWiK , poprosił o informację w tym temacie.


Radny Michał Ambroziak przedstawił pismo Prezydenta Miasta Wodzisław Śląski z dnia 24.04.2006 Nr IMiGK.I.3030-22/23/06 w sprawie uregulowania problematyki własnościowej oczyszczalni ścieków „Karkoszka II” – załącznik nr do protokołu.


Pan Wójt poinformował , że w dniu 20 kwietnia br. odbyło się głosowanie nad uchwałą w sprawie rozwiązania MZWiK z siedzibą w Wodzisławiu Śl. W wyniku głosowania oddano 10 głosów „za” rozwiązaniem Związku oraz 9 głosów „przeciwko”. Z zapisów statutowych MZWiK wynika, iż do podjęcia uchwały wnioskującej o rozwiązanie Związku wymagane jest ¾ liczby jej członków. W związku z powyższym pojawił się poważny problem, ponieważ zdaniem większości gmin uchwały Zgromadzenia w sprawie rozwiązania Związku podejmowane są bezwzględną większością głosów statutowej liczby zgromadzenia. Temat został zgłoszony do Nadzoru Prawnego w celu jego rozstrzygnięcia.


Pan Wójt poinformował, że uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Budowy Dróg i Autostrad. Z informacji wynika, że prace związane z budową autostrady A-1 na naszym temacie rozpoczną się w I kw.2007 r. Nadal nie został rozstrzygnięty protest mieszkańców Żor dotyczący budowy środkowego odcinka autostrady, gdzie mieszkańcy nie wyrażają zgody na wyburzenia swoich gospodarstw domowych. Zgłoszono propozycję, aby pas autostrady przesunąć o kilka kilometrów, ale przesunięcie również związane jest z wyburzeniami. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Z założeń wynika, że w 2009 roku ten odcinek autostrady powinien zostać połączony z autostradą D-47 w Czechach.

Pojawił się bardzo drażliwy temat dotyczący gruntów w Łaziskach , których spadkobiercami są obywatele z Czech. Między tymi państwami nie została podpisana umowa międzynarodowa dotycząca sposobu regulacji gruntów położonych za granicą. Generalna Dyrekcja Budowy Dróg i Autostrad poinformowała spadkobierców czeskich, że w związku z budową autostrady i planowanym przejęciem ich gruntu przysługuje im bardzo wysokie odszkodowanie, a warunkiem jego otrzymania jest prawnie uregulowanie spraw własnościowych w sądach polskich. Procedura prawna jest bardzo skomplikowana, polega na tym, że obywatele z Czech zobowiązani są wystąpić z wnioskiem do Sądów Polskich o prawne ustalenie spraw spadkowych. Po otrzymaniu postanowienia sądowego oraz dokonaniu wpisu do księgi wieczystej dopiero mogą zgłaszać się po należne im odszkodowanie.

Uważa, że przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Budowy Dróg i Autostrad postąpili niewłaściwie, ponieważ posiadając wiedzę w tym temacie, tak skomplikowany problem pozostawiono na koniec załatwiania wszystkich procedur z tym związanych. Ustalono, że każdy ubiegając się o odszkodowanie w ciągu 10 dni zobowiązany jest przedłożyć postanowienie sądowe potwierdzające prawo do tego gruntu , w przypadku nie dotrzymania tego terminu Generalna Dyrekcja Budowy Dróg i Autostrad wystąpi do Wojewody o wywłaszczenie tego terenu. W przypadku nie spełnienia tych warunków należne odszkodowanie pozostaje w depozycie przez okres 10 lat, do czasu uregulowania spraw spadkowych zgodnie z obowiązującym prawem polskim .


Radny Jarosław Sauer zapytał czy rozważono temat dotyczący wydzierżawienia pomieszczeń znajdujących się na Przejściu Granicznym w Gołkowicach?, czy w najbliższym czasie planuje się remont tego obiektu ?.


Pan Wójt poinformował, że decyzje w tym temacie podejmuje Wojewoda jako właściciela tego obiektu, natomiast gmina jest tylko jego zarządcą. Ponadto zakłada się , że w najbliższym czasie przejścia graniczne zostaną zlikwidowane, więc w tej sytuacji trudno planować jakiekolwiek remonty. Jeżeli budynek zostanie wydzierżawiony, to nowy właściciel dostosuje go do swoich potrzeb.


Po wyczerpaniu porządku obrad o godz. 1615 zamknięto wspólne posiedzenie Komisji.


Przewodnicząca Komisji Przewodniczący Komisji


Ewa Gąsior Henryk Klyszcz


Posiedzenie protokółowała:

S.Opas