Miejsce załatwienia sprawy:
Urząd Gminy w Godowie
Referat Edukacji, Kultury i Zdrowia
pokój nr 4   tel. 0-32 47 65 065 wew. 37


Wymagane dokumenty:

Wniosek o stypendium szkolne / zasiłek szkolny.
Zaświadczenie o dochodach uzyskanych w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku.
Oświadczenie o miejscu zamieszkania i zameldowania.
Oświadczenie o występowaniu w rodzinie czynników wymienionych w art. 90d ust. 1 ustawy o systemie oświaty /bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo –wychowawczych, alkoholizm, narkomania, rodzina jest niepełna/.
Inne dokumenty potwierdzające dane zawarte we wniosku.


Gdzie odebrać niezbędne formularze i wnioski:

Formularze i druki wniosków o przyznanie stypendium szkolnego i zasiłku szkolnego oraz druki zaświadczeń i oświadczeń  można odebrać w pokoju nr 4 w Urzędzie Gminy w Godowie lub w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie Gminy Godów; w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Skrzyszowie; można również pobrać wersję elektroniczną - poniżej


Termin składania wniosków

Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego można składać do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych do dnia 15 października danego roku szkolnego.

Wnioski o przyznanie zasiłku szkolnego można składać w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od daty wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.


Dodatkowe informacje

STYPENDIUM SZKOLNE

O stypendium szkolne ubiegać się może:
- uczeń szkoły publicznej i niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej dla młodzieży i dorosłych,
- słuchacz publicznego kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych i kolegium pracowników służb społecznych,
słuchacz niepublicznego kolegium nauczycielskiego i nauczycielskiego kolegium języków obcych,
do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia
- wychowanek publicznego lub niepublicznego ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7  ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 Nr 256 poz. 2572 z późniejszymi zmianami), realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,
- uczeń szkoły niepublicznej nieposiadającej uprawnień szkoły publicznej dla młodzieży i dorosłych
do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki (do ukończenia 18 roku życia)

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia ubiegającego się o stypendium szkolne musi być ustalona na zasadach określonych w art. 8 ust. 3 – 13 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz.U. z 2008 Nr 115 poz. 728)
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być wyższa niż 351,00 zł netto.


Stypendium szkolne może być  udzielone uczniom w formie:

- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania,
- udział w zajęciach realizowanych poza szkołą, a w szczególności: dodatkowe płatne zajęcia z języka obcego, sportowe, muzyczne, artystyczne, psychologiczno-pedagogiczne lub inne zajęcia dodatkowe poszerzające wiedzę i umiejętności ;
- pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym na podstawie całkowitej lub częściowej refundacji faktur, a w szczególności: zakup podręczników szkolnych, słowników, map, encyklopedii, lektur, przyborów szkolnych wymaganych do nauki ( np. plecak, tornister, strój gimnastyczny ), komputera lub innych niezbędnych pomocy naukowych;
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania, ale tylko w stosunku do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych, a w szczególności: zakwaterowanie poza miejscem zamieszkania, posiłków w stołówce szkolnej lub prowadzonej przez inny podmiot, dojazdu do szkoły lub kolegium, czesnego pobieranego za naukę, opłat stałych za naukę lub innych wydatków związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania.


Przy rozliczaniu kwoty przyznanego stypendium na podstawie przedłożonych rachunków będą akceptowane rachunki (faktury, rachunki uproszczone, umowy kupna-sprzedaży, oświadczenie strony o zakupie i oświadczenie strony o sprzedaży, zaświadczenia ze szkół o poniesieniu wydatków związanych z pobieraniem nauki przez ucznia)  wystawione od dnia  01 SIERPNIA 2009r.
Paragon nie jest dokumentem potwierdzającym poniesione wydatki.
Rachunki powinny być wystawione imiennie na ucznia lub na rodzica wymienionego w decyzji.


ZASIŁEK  SZKOLNY

Uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, może zostać przyznany zasiłek szkolny.
Zdarzenie losowe, o którym mowa to:
1)    całkowita lub częściowa utrata przez rodzinę ucznia, słuchacza mienia wskutek powodzi, pożaru, klęski żywiołowej, kradzieży;
2)    wypadek członka rodziny, wskutek którego osoba ta jest niezdolna do świadczenia pracy przez okres co najmniej miesiąca;
3)    śmierć rodzica lub opiekuna prawnego ucznia, słuchacza;
4)    utrata zatrudnienia przez jednego z rodziców lub prawnych opiekunów i dochód na jedną osobę
w rodzinie nie przekracza kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004r.
o pomocy społecznej (351,00 zł netto)

Zasiłek szkolny przyznaje się na wniosek strony, w którym udokumentowane muszą zostać wymienione powyżej okoliczności, zdarzenia.
Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.


Wnioski, druki i formularze do pobrania:

-  wniosek – stypendium szkolne
-  wniosek – zasiłek szkolny
-  zaświadczenie o zarobkach
-  oświadczenie – czynniki występujące w rodzinie /art. 90d/
-  oświadczenie – miejsce zameldowania i zamieszkania
-  oświadczenie - alimenty
-  zgoda strony na decyzję zmieniającą



Podstawa prawna:

·    Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 Nr 256 poz. 2572 z późniejszymi zmianami)
·    Uchwała Rady Gminy w Godowie Nr XXII/177/2005 z dnia 31 marca 2005r. w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Godów (Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego Nr 58 poz. 1471 z dnia 12 maja 2005r.)
·    Uchwała Rady Gminy w Godowie Nr XXV/200/05 z dnia 15 września 2005r. w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Godów (Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego Nr 124 poz. 3099 z dnia 11 października 2005r.)


Informacji na temat stypendiów szkolnych udziela:
Pani Magdalena Czyż, tel. 0-32 47 65 065  wew. 37