PROTOKÓŁ NR XXVIII /05

z sesji Rady Gminy Godów

z dnia 22 luty 2006 r.


Podjęto uchwały:


  1. Uchwała nr XXVIII/231/06 w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Godów.


  1. Uchwała nr XXVIII/232/06 w sprawie planów pracy stałych Komisji Problemowych

Rady Gminy w Godowie.


  1. Uchwała nr XXVIII/233/06 w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej przekształcenia

samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej pod nazwą „Zespół Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śl. polegającego na ograniczeniu liczby łóżek w Oddziale Urologicznym.


  1. Uchwała nr XXVIII/234/06 w sprawie powołania doraźnej Komisji Inwentaryzacyjnej.


  1. Uchwała nr XXVIII.235/06 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006 rok


Całość obrad jest nagrywana na taśmach magnetofonowych, które przechowuje się w Biurze Obsługi Rady Gminy do czasu przyjęcia protokołu z obrad poprzedniej sesji .

Ad 1.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Tomas o godz. 15 00 otworzył sesję i po powitaniu radnych i zaproszonych gości stwierdził, że obrady sesji są prawomocne, ponieważ w sesji uczestniczy wymagana liczba radnych .

Stan Rady - 15

Obecni - 14 ( nieobecny Czyż Franciszek- usprawiedliwiony )

Listy obecności radnych i sołtysów oraz zaproszonych gości stanowią załącznik nr 1,2 i 3 do protokołu.


Ponadto powitał przedstawicieli Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji : Pana Tadeusza Pilarskiego oraz Pana Stefana Cygan.


Ad 2.

Przewodniczący Rady poinformował, że w związku ze złożonym wnioskiem Pana Wójta proponuje dokonać zmiany w porządku obrad dzisiejszej sesji. Wniosek stanowi załącznik nr 4 do protokołu. Pan Wójt wnioskuje, aby do porządku obrad dodać do pkt 5 podpunkt „e” - projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006 rok. Odczytał porządek obrad z naniesionymi zmianami. Zapytał czy są uwagi do przedstawionego porządku obrad ?. Uwag nie wniesiono. Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie, ilość głosów za - 14 - załącznik nr 5 do protokołu.





Ad 3.


Pan Wójt Józef Pękała przedstawił informację o działaniach podejmowanych pomiędzy sesjami -załącznik nr 6 do protokołu.


Przewodniczący Rady poprosił Pana Tadeusza Pilarskiego – Dyrektora Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji o uzupełnienie informacji przedstawionej przez Pana Wójta.


Pan Tadeusz Pilarski poinformował, że pragnie przekazać w skrócie informacje dotyczącą postępu prac przy realizacji wspólnego projektu. Informację rozpoczął od przytoczenia historii związanej z tym tematem:


W dniu 16 grudnia 2004 r. otrzymaliśmy decyzję Unii Europejskiej dotyczącą finansowania inwestycji w zakresie budowy kanalizacji na obszarze trzech gmin: Jastrzębia , Mszany i Godowa. Spośród złożonych wielu wniosków tylko 22 otrzymało środki unijne. Nasz projekt posiada najwyższe dofinansowanie z pośród wszystkich projektów tj. 84%, średnie dofinansowanie wynosi 67%.


26 stycznia 2005 r. rozpoczęto działania związane z powołaniem poszczególnych instytucji pilotujących projekt. Minister Środowiska powołał pełnomocnika ds. realizacji Funduszu Spójność.


16 lutego 2005 r. powołano w firmie jednostkę realizującą projekt tj. jednostkę , która ma obowiązek prowadzenia projektu przez cały okres jego realizacji (rozliczenia projektu , tworzenia wszystkich procedur i elementów niezbędnych do pozyskania środków).


Od lutego do lipca 2005 r. trwały prace nad przygotowaniem się do kontroli przedrealizacyjnej, która między innymi warunkuje podpisanie umowy o dofinansowanie i przekazanie pierwszej transzy środków przyznanych na realizację projektu.


19 maja 2005 r. Wodociągi podpisały umowę z Miastem Jastrzębie Zdrój, które do tego czasu działało w imieniu wszystkich gmin. Zawarte porozumienie scedowało na JZWiK wszystkie czynności związane z realizacją tego projektu.

W dniach od 3-8 sierpnia 2005 r. odbyła się kontrola Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Kontrola dotyczyła wszystkich zagadnień związanych z realizacją tego projektu. Należało udowodnić, że JZWiK jest jednostką, która w sposób bezpieczny potrafi wykorzystać i rozliczyć się z pozyskanych środków. Kontrola zakończyła się wynikiem pozytywnym bez jakichkolwiek warunków. Taki wynik otrzymały tylko dwie firmy.


16 września 2005 r. podpisano umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska o dofinansowanie projektu.

Przyjęto 6 zadań, z czego cztery to zadania wykonawcze na :

  • dostawa urządzeń , projektowanie i budowa kanalizacji w Gminie Jastrzębie Zdrój,

  • rozbudowa i likwidacja oczyszczalni ścieków w Jastrzębiu Zdroju Mszanie i Godowie,

  • dostawa urządzeń , projektowanie i budowa kanalizacji w Gminie Mszana ,

  • dostawa urządzeń , projektowanie i budowa kanalizacji w Gminie Godów,

  • 2 zadania na usługi tj. przygotowanie i zarządzanie przetargami przez konsultanta oraz nadzór inżyniera kontraktu nad realizacją projektu.


Zadania konsultanta: wykonanie kompletnej dokumentacji przetargowej na roboty budowlane, uczestnictwo w pracach komisji przetargowej oraz świadczenie usług doradczych.

24 września 2005 r. podpisano pierwszą umowę z wykonawcą, którym została firma ECM Polska spółka z o.o.


30 grudnia 2005 r. rozstrzygnięto przetarg nieograniczony na Zadanie - Inżynier Kontraktu, a 30 stycznia 2006 r. podpisano umowę dotyczącą realizacji zadań przez Inżyniera Kontraktu.


Zadania Inżyniera Kontraktu :

  1. Wykonanie 121 km kanalizacji na terenie Miasta Jastrzębie Zdrój.

  2. Rozbudowa i dostosowanie niektórych oczyszczalni oraz przyjęcie większej ilości ścieków oraz likwidacja oczyszczalni: Podlesie, Gołkowice, Borynia Bzie i Połomia .

  3. Wykonanie 50 km kanalizacji w Gminie Mszana w sołectwach Połomia i Gogołowa )

  4. Wykonanie 64 km kanalizacji w Gminie Godów w sołectwach Łaziska , Godów, Skrzyszów , Gołkowice i Skrbeńsko .


Konsultant przygotował specyfikację dla czterech kontraktów i w dniu 31 stycznia br. przekazano specyfikację do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Natomiast Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ma 30 dni roboczych na sprawdzenie specyfikacji i wniesienia swoich uwag. Jeżeli do specyfikacji nie będzie żadnych uwag, temat zostanie przekazany do Ministerstwa Ochrony Środowiska, które w ciągu 12 dni roboczych jeszcze raz zweryfikuje przesłaną specyfikację. Jeżeli nie będzie uwag, to w kwietniu 2006 r. zostaną ogłoszone przetargi wg zatwierdzonej specyfikacji przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Ministerstwo Ochrony Środowiska. Jeżeli procedury przetargowe nie zostaną oprotestowane, to podpisanie umowy powinno nastąpić w czerwcu 2006 r. , a rozpoczęcie robót budowlanych w lipcu 2006 r.

Realizacja czterech kontraktów odbywać będzie się równolegle i zakłada się, że będzie czterech różnych wykonawców.


Projekt jest realizowany w walucie EURO, w związku z tym ruch kursu EURO ma decydujący wpływ na wysokość projektu. Sposób finansowania projektu polega na tym , że od momentu złożenia faktury do momentu otrzymania środków to okres ~ 0,5 roku .


Zagrożenia :

I . Ryzyko kursowe EURO.

II. Zmiana ustawodawstwa ( dostosowanie prawa polskiego do dyrektyw Unii Europejskiej).

III. Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie sposobu wyznaczenia granic

aglomeracji ( określenie opłacalności realizacji projektu ze Środków Unijnych , w zależności od ilości osób podłączonych na 1 km kanalizacji realizowanej z Funduszu Spójności, tj. 120 osób/km.

IV. Prawo zamówień publicznych.




Zagrożenie realizacji projektu :

  • przewlekłe procedury,

  • przekroczenie zakładanego budżetu

  • utrudnienia ze strony mieszkańców.


Przewodniczący Rady podziękował za przedstawioną prezentację. Poprosił o pytania dotyczące informacji przedstawionej przez Pana Wójta oraz Pana Tadeusza Pilarskiego.


Zygmunt Skupień - Z-ca Przewodniczącego RG zapytał, jeżeli kurs EURO będzie spadał , czy w związku z tym gminy będą ponosić większe koszty związane z realizacją tego projektu?.


Pan Pilarski - mogą pojawić się problemy z przetargiem na roboty realizowane przez Miasto Jastrzębie, ponieważ ten projekt jest projektem największym i najtrudniejszym i musi być realizowany przez dużą firmę. Koszt inwestycji to kwota ~ 14 mln EURO. Natomiast projekty realizowane w Gminach Godów i Mszana są mniejsze i tańsze, wycenione na kwotę ~5-7 mln EURO i mogą być realizowane przez mniejsze firmy. Każdy projekt jest osobnym zadaniem i jest nadzieja, że nasze projekty nie zostaną zbyt wysoko ocenione przez wykonawców, w związku z tym powinniśmy zmieścić w zaplanowanym budżecie.


Zygmunt Skupień - zapytał: w lipcu nastąpi rozpoczęcie robót, czy wiadomo w którym miejscu ?.


Pan Pilarski – tam gdzie są pozwolenia na budowę i jest przygotowany front robót.

Zygmunt Skupień – jeżeli gmina wystąpi z Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji, czy Gminę Godów przyjmie Jastrzębski Związek Wodociągów i Kanalizacji ?.


Tadeusz Pilarski stwierdził, że podpisując porozumienie zakładano taką ewentualność, ponieważ ekonomicznie jest uzasadnione , aby gospodarką wodno- ściekową zajmowało się jedno przedsiębiorstwo, a Gmina jest już współwłaścicielem tego przedsiębiorstwa i może w tym temacie również decydować.


Radny Henryk Klyszcz zapytał, czy po zakończeniu robót na danym odcinku środki finansowe będą zaraz spływały do przedsiębiorstwa ?.

Pan Tadeusz Pilarski stwierdził , że jest taka zasada , że po zakończeniu robót na danym odcinku i uzyskaniu efektu ekologicznego płatności będą realizowane w okresie pół rocznym, ale 20% środków unijnych zostanie zablokowana na koncie Brukseli. Po rozliczeniu projektu i udokumentowaniu, że został zrealizowany zgodnie z Decyzją Studium Wykonalności, po roku od zakończenia budowy środki zostaną uwolnione. W czasie realizacji projektu mamy prawo tylko raz zmienić pewne warunki w projekcie i na pewno będzie to wydłużenie terminu wykonania całości projektu.


Przewodniczący Rady podziękował Panu Pilarskiemu za przekazaną informację. Poprosił o pytania do Pana Wójta, ponieważ Pan Wójt musi opuścić obrady sesji ze względu na udział w zebraniu wiejskim w Podbuczu.


Radny Henryk Klyszcz poinformował, że koło piekarni w Gołkowicach na skrzyżowaniu ulicy 1 Maja z ulicą Piotrowicką, autobusy PKS zatrzymując się nie mając możliwości zjazdu na pobocze , blokują ruch samochodów i stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla pieszych i samochodów.


Pan Wójt poinformował, że jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne, to wspólnie z PZD postaramy się ten temat rozwiązać. Zakłada się, że przystanek zostanie przesunięty tak, aby nie kolidował z ruchem na tym skrzyżowaniu. Nie będzie to zatoczka, ale miejsce umożliwiające bezpieczne wsiadanie i wysiadanie z autobusu.


Zygmunt Skupień uważa , że skoro wspólnie będziemy realizować nakreślone zadania z JZWiK, proponuje rozpocząć procedurę zmierzającą do wystąpienia Gminy Godów z MZWiK.


Pan Wójt poinformował, że zajęcie stanowiska należy do Rady Gminy. Wniosek został wysunięty , temat należy przegłosować.


Radny Krzysztof Widz zapytał czy faktem jest, że w Skrzyszowie przy ulicy Powstańców Śl. będzie budowana stacja telefonii komórkowej i ustawiony maszt o wysokości 16 m?. Mieszkańcy Skrzyszowa są bardzo zbulwersowani, dlaczego o tej decyzji nie zostali wcześniej poinformowani, a dowiedzieli się z informacji wywieszonej na tablicach ogłoszeń.


Pan Wójt poinformował, że tak jak wszystkie decyzje i ta został podjęta zgodnie z obowiązującym trybem i przepisami prawa. Informacja została przekazana do wiadomości mieszkańców poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy i w związku z tym nie było potrzeby, aby podejmować dodatkowe działania w tym temacie. Temat został bardzo dokładnie przeanalizowany, ponieważ wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w Godowie. W Skrzyszowie powstała już jedna stacja telefonii komórkowej i procedury z tym związane, były w ten sam sposób przeprowadzone, więc nie było potrzeby , aby w tym wypadku miało być inaczej.


Radny Krzysztof Widz stwierdził, że mieszkańcy informując się w Urzędzie Gminy otrzymali odpowiedź, że decyzję w tym temacie będzie podejmowała Rada Gminy, natomiast faktem jest, że decyzja została już podjęta. Mieszkańcy są zbulwersowani i uważają, że kolejność podejmowanych procedur w tym temacie nie została zachowana.


Pan Wójt stwierdził, że nie zgadza się ze stwierdzeniem mieszkańców Skrzyszowa , że nie zostali poinformowani o tej sprawie w odpowiedni sposób, czy w odpowiednim czasie. Wiemy, że pismo z „Centertel” w tej sprawie zostały skierowane do szkół i do przedszkola. Były sprzeciwy mieszkańców, aby na tych obiektach nie umieszczać anteny i tego nie uczyniono.


Radny Krzysztof Widz stwierdził, że w Szkole Podstawowej w Skrzyszowie przeprowadzono referendum . Wynik referendum był negatywny. Natomiast temat dotyczący budowy stacji komórkowej przy ulicy Powstańców został załatwiony bez zgody mieszkańców, którzy mają wątpliwości, czy zdążą w terminie odwołać się od tej decyzji.


Przewodniczący Rady ogłosił 5-minutowa przerwę o obradach.

Po przerwie.


Ad 5.

Podjęcie uchwał :

  1. projekt uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Godów.


Przewodniczący Rady poinformował, że regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Godów został omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji RG, oraz Komisji Mienia Komunalnego Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Opinie komisji są pozytywne. Zapytał czy są pytania do przedstawionego projektu uchwał?. Pytań nie było, więc przystąpiono do głosowania. Zapytał kto jest za przyjęciem uchwały o następującym brzmieniu ?.


Uchwała nr XXVIII/231/06 w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Godów została przyjęta następującą ilością głosów : za – 13, przeciwnych – 0, wstrzymujących się –1. Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.


b) projekt uchwały w sprawie planów pracy stałych Komisji Problemowych

Rady Gminy w Godowie na I półrocze 2006 roku. .


Przewodniczący Rady poprosił, aby każdy Przewodniczący z danej komisji przedstawił plan pracy swojej komisji.

  • Henryk Klyszcz Przewodniczący Komisji Mienia Komunalnego Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego.

  • Izabela Tomiczek Przewodnicząca Komisji Edukacji Kultury i Zdrowia

  • Ewa Gąsior Przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu

  • Franciszek Tkocz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej.


Zapytał czy są pytania do przedstawionych planów pracy. Pytań nie było. Odczytał projekt uchwały ?. Zapytał kto jest za przyjęciem uchwały o następującym brzmieniu ?.


Uchwała nr XXVIII/232/06 w sprawie planów pracy stałych Komisji Problemowych

Rady Gminy w Godowie została przyjęta jednogłośnie, ilość głosów za- 14. Uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu.


  1. projekt uchwały w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej przekształcenia samodzielnego

publicznego zakładu opieki zdrowotnej pod nazwą „Zespół Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śl. polegającego na ograniczeniu liczby łóżek w Oddziale Urologicznym.


Przewodniczący Rady zapytał czy są pytania do przedstawionego projektu uchwał?. Pytań nie było więc przystąpiono do głosowania. Zapytał kto jest za przyjęciem uchwały o następującym brzmieniu ?.


Uchwała nr XXVIII/233/06 w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej pod nazwą „Zespół Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śl. polegającego na ograniczeniu liczby łóżek w Oddziale Urologicznym została przyjęta następującą ilością głosów : za – 13, przeciwnych – 0, wstrzymujących się –1. Uchwała stanowi załącznik nr 9 do protokołu.


  1. projekt uchwały w sprawie powołania doraźnej Komisji Inwentaryzacyjnej.


Przewodniczący Rady zapytał czy są pytania do przedstawionego projektu uchwały?. Pytań nie było więc przystąpiono do głosowania. Zapytał kto jest za przyjęciem uchwały o następującym brzmieniu ?.


Uchwała nr XXVIII/234/06 w sprawie powołania doraźnej Komisji Inwentaryzacyjnej została przyjęta jednogłośnie , ilość głosów za- 14. Uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokołu.


  1. projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006 rok.


Przewodniczący Rady poprosił Panią Skarbik o omówienie powyższego projektu uchwały.



Pani Skarbnik poinformowała, że środki w kwocie 119 464,56 zł pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie do zakupu wapna dla rolników. Natomiast kwota 14 567,62 to środki na realizację programu ze Wspólnoty Europejskiej SOCRATES COMENIUS realizowanego przez Gimnazjum w Gołkowicach .

Przewodniczący Rady zapytał, czy są pytana do przedstawionego projektu uchwały. Pytań nie było, więc przystąpiono do głosowania. Zapytał kto jest za przyjęciem uchwały o następującym brzmieniu :


Uchwały nr XXXVIII/235/06 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006 rok (zwiększyć dochody i wydatki zadań własnych gminy o kwotę 134 032,18), w głosowaniu jawnym została przyjęta jednogłośnie , ilość głosów za- 14. Uchwała stanowi załącznik nr 11 do protokołu.


Ad 6


Rada Gminy przyjęła protokół z XXVII sesji Rady Gminy z dnia 28.12.2005 r. uznając go zgodnym z jej przebiegiem, ilość głosów za-14.


Ad 7

Wolne głosy i wnioski


Przewodniczący Rady przedstawił korespondencję jaka wpłynęła do rady.


- pismo z dnia 19.01.2006 r. mieszkańców Skrzyszowa w sprawie rozbiórki wiaduktu w

Skrzyszowie. Pismo stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

- odpowiedź Przewodniczącego Rady z dnia 2.02.2006r. w powyższej sprawie skierowana

do Rady Sołeckiej w Skrzyszowie. Załącznik nr 13 do protokołu.

- pismo z dnia 24.01.2006 r. skierowane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w sprawie

partycypowania w kosztach rozbiórki wiaduktu. Załącznik nr 14 do protokołu

- odpowiedź SRK z dnia 07.02.2006 r. w powyższej sprawie. Załącznik nr 15 do protokołu.


Będąc przy głosie powrócił do tematu związanego z przejęciem sieci wodociągowej z Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śl., a następnie przekazaniem jej do Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Poprosił Pana Tadeusza Pilarskiego o informacje w tym temacie.


Pan Tadeusz Pilarski stwierdził, że w zawartym porozumieniu z Gminami Jastrzębie Zdrój, Mszana i Godów strony zobowiązały się do poczynienia wszelkich starań , aby gospodarka wodno- ściekową na obszarze tych gmin była realizowana przez jeden podmiot. Prowadzono pewne rozważania w jaki sposób przejąć udziały i majątek rzeczowy z MZWiK , a następnie aportem wnieść go do Wodociągów Jastrzębskich. Gmina Godów, czy Mszana są już współwłaścicielem JZWiK i wniesiony aportem majątek rzeczowy podniesie ilość udziałów w przedsiębiorstwie. W tej sytuacji gminy mają większe możliwości i wpływ na firmę. Przy obowiązującym statucie MZWiK oraz braku zgody wszystkich członków, przejęcie majątku praktycznie jest nie możliwe. Dążenia Miasta Wodzisław Śl. idą w tym w tym kierunku , aby rozbić MZWiK i utworzyć podobny układ jaki jest w Jastrzębiu , dlatego, że taki układ jest prostszy, tańszy i łatwiejszy do nadzorowania .

Zawierając porozumienie w 2004 rok liczyliśmy się z taką możliwością, że w razie potrzeby Gminy Godów i Mszana będzie można zasilić wodą pitną od kontrahenta czeskiego. Kiedyś te sieci były połączone, w związku z tym, aby przesłać wodę w tych kierunkach nie ma potrzeby realizowania większej inwestycji, jedynie przeprowadzenie modernizacji istniejącej sieci i poprawę jej jakości (wymiana rur stalowych na rury polietylenowe ).

JZWiK jest po realizacji pewnego zadania, a mianowicie dotyczy to przejęcia i modernizacji zbiorników wody przy RC- Moszczenica. Wielkość zbiornika to 2 400 m 3 wody, którą bez problemów można przesłać w kierunku Mszany i Godowa. Zysk dla gminy to lepsza jakość wody i niższa cena. Różnica w cenie między MZWiK, a JZWiK to kwota 0,53 gr. Przy dobrej woli wszystkich stron dążenie gmin: Mszana, Jastrzębie i Godów może zostać zrealizowane.


Przewodniczący Rady zaproponował, aby na dzisiejszej sesji ostatecznie nie rozstrzygać tego tematu. Proponuje, aby Komisja Mienia Komunalnego Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego ujęła ten temat w swoim planie pracy, rozpatrując procedury związane z wystąpieniem gminy z Wodzisławskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz procedury związane z przejęciem przez Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji sieci wodociągowej w Gminie Godów.


Głosowanie jednogłośnie, ilość głosów za – 14


Pan Łukasz Kałusowski – Radca Prawny poinformował, że 10.02, br. zakończyła się sprawa sądowa przeciwko Monice T. W dniu 17.02 br. został wydany wyrok, na mocy którego Pani Monika T została uznana za winną i skazana na karę 5 lat pozbawienia wolności. Sąd zasądził powództwo cywilne i zażądał od oskarżonej na rzecz Gminy Godów kwotę 578 376, 94 zł wraz z odsetkami począwszy od 24.09.2001 roku , co globalnie daje kwotę 628 251,85 oraz kwotę 2 779 zł tytułem zwrotu kosztów poniesionych za udział pełnomocnika w tej sprawie. Pani Monika T. zwróciła kwotę 49 tyś. Oskarżona ma prawo w terminie 7 dni złożyć wniosek i odwołać się od wyroku Sądu. Taki wniosek już wpłynął. Po sporządzeniu wyroku wraz z uzasadnieniem i wręczeniu go obrońcy Pani Moniki T, w terminie 14 dni sąd wyższej instancji będzie rozpatrywał wniesioną apelację. Jest nadzieja, że sąd utrzyma w mocy wydany wyrok.


Radna Ewa Gąsior poinformowała, mieszkańcy ulicy Leśnej w Skrzyszowie zwrócili się z pismem do Powiatu Wodzisławskiego w sprawie poprawy bezpieczeństwa na wiadukcie w Skrzyszowie. W twej sprawie otrzymali odpowiedź, z której wynika, że Powiat będzie robił wszystko, aby poprawić bezpieczeństwo na tym odcinku drogi. Załącznikiem do uchwały Rady Powiatu Wodzisławskiego z 16.02 2006 r. jest zawarte porozumienia PZD z Wójtem Gminy Godów. Z porozumienia wynika , że wielkość zaplanowanych środków finansowych na realizację przyjętych zadań w naszej gminie jest bardzo mała. Środki PZD- 25 tyś zł i Gminy – 25 tyś zł. Na posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu planuję powrócić do dyskusji w tym temacie, ponieważ zaplanowane środki finansowe nie odzwierciedlają stanowiska związanego z poprawą bezpieczeństwa w tym rejonie .


Jarosław Szczęsny – Radny Powiatu Wodzisławskiego poinformował, że zgadza się z tym, że zaplanowane środki finansowe w/w cytowanej uchwale Rady Powiatu Wodzisławskiego, są bardzo małe patrząc na potrzeby naszej gminy. W najbliższym czasie planuję złożyć wniosek do Zarządu Powiatu Wodzisławskiego o podjęcie działań zmierzających do rozpoczęcia budowy chodnika od wiaduktu w kierunku Mszany. Wniosek podobnej treści został złożony w grudniu 2005 r., a drugi na sesji Rady Powiatu Wodzisławskiego.


Radna Izabela Tomiczek stwierdziła, że od początku tej kadencji mówi się o konieczności budowy chodników przy drogach powiatowych. Zapytała dlaczego w porozumieniu został pominięty temat dotyczący budowy chodnika w Godowie od przejazdu kolejowego w kierunku Skrzyszowa ?.


Radny Michał Ambroziak odniósł się do tematu poruszonego przez radną I. Tomiczek. Na posiedzeniu Komisji Mienia Komunalnego, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego w dniu 20.02.br., otrzymaliśmy informację od Pana Wójta , że PZD w tym roku opracuje dokumentację na budowę tego chodnika, nie rozumie dlaczego w porozumieniu nie ujęto inwestycji realizowanych tylko przez PZD ?.

Pan Franciszek Gajdosz – Z-ca Wójta poinformował, że zadanie takie jak wykonanie dokumentacji nie musi być koniecznie ujęte w porozumieniu, ponieważ PZD realizuje również i takie zadania , których nie ujęto w porozumieniu. Gmina zawierając porozumienie z PZD partycypuje w kosztach w określonej wysokości, na określone zadania . Jeżeli ten temat został uzgadniany z PZD, a Pan Wójt stwierdził, że dokumentacja zostanie wykonana, to tak będzie i nie należy tego negować.


Jarosław Szczęsny stwierdził, że porozumienie dotyczy tylko tych tematów, które będą wspólnie realizowane przez PZD i Gminę Godów.


Radny Michał Ambroziak uważa, że PZD przyjmując zadania do realizacji na dany rok, to wszystkie tematy powinny być ujęte w porozumieniu. Tak było w latach ubiegłych, np. temat związany z budowę chodnika i drogi w Godowie od krzyża w kierunku Gołkowic, był ujmowany w porozumieniu i wszystko było wiadomo, więc nie rozumie dlaczego w tym roku temat dotyczący budowy chodnika w Godowie od przejazdu kolejowego w kierunku Skrzyszowa nie został udokumentowany w ten sposób.


Jarosław Szczęsny zobowiązał się, że w najbliższym czasie przekaże radnym plan inwestycji realizowanych przy drogach powiatowych przez PZD na terenie Gminy


Ad.8

Po wyczerpaniu porządku obrad XXVIII sesji Rady Gminy o godz. 17 45 Przewodniczący Rady zamknął obrady.


Posiedzenie protokółowała :

S.Opas